Trestní odpovědnost fyzických a právnických osob

Představte si, že jste řidič a způsobíte dopravní nehodu. Nebo jste teenager, který se poprvé dostane do konfliktu se zákonem. Případně jste jednatel firmy a zjistíte, že váš zaměstnanec spáchal podvod. Ve všech těchto případech vyvstává důležitá otázka: Kdo je vlastně trestně odpovědný? Vysvětlíme si základní principy trestní odpovědnosti v České republice.


Co je trestní odpovědnost

Trestní odpovědnost znamená, že člověk nebo firma musí nést následky za spáchání trestného činu. V právním světě to znamená, že pokud spácháte trestný čin, můžete být potrestáni podle trestního zákoníku.

Jaká je hranice trestní odpovědnosti

V České republice začíná trestní odpovědnost dovršením 15. roku věku. To znamená, že v den vašich patnáctých narozenin se stáváte trestně odpovědným


Trestní odpovědnost dětí

Děti mladší 15 let nejsou trestně odpovědné, ale to neznamená, že by jejich činy zůstaly bez odezvy. Místo trestního stíhání se jejich případy řeší podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže. Mohou jim být uložena různá výchovná opatření, například:

  • Dohled probačního úředníka
  • Zařazení do terapeutického programu
  • Umístění do výchovného zařízení

Mladiství pachatelé (15–18 let)

Pro mladistvé ve věku 15-18 let platí speciální pravidla. Jsou sice trestně odpovědní, ale jejich případy se posuzují mírněji než u dospělých.

Je to podobné, jako když učitel hodnotí stejnou chybu jinak u prvňáčka a jinak u maturanta. Trestní sazby jsou u mladistvých poloviční a místo „trestných činů“ se u nich mluví o „proviněních“.


Trestní odpovědnost právnických osob

Od roku 2012 mohou být v České republice trestně odpovědné i firmy a organizace. To znamená, že když například firma systematicky podvádí své zákazníky nebo znečišťuje životní prostředí, může být potrestána jako celek. Představte si to jako fotbalový tým – když se několik hráčů domluví na podvodu, může být potrestán celý klub, nejen jednotliví hráči.

Firmě lze uložit například tyto tresty:

  • peněžitý trest,
  • zákaz činnosti,
  • propadnutí majetku,
  • dokonce zrušení právnické osoby. 

Kdy trestní odpovědnost zaniká

Trestní odpovědnost může zaniknout z několika důvodů:

Účinná lítost

Za určitých podmínek, kdy pachatel dobrovolně napraví škodlivý následek nebo mu zabrání.

Smrt pachatele

Smrtí pachatele přirozeně končí trestní odpovědnost. 

Promlčení

Za předpokladu, že uplyne zákonem stanovená doba od spáchání činu.

Milost prezidenta nebo amnestie

Trestní odpovědnost může zaniknout také díky milosti prezidenta nebo amnestii. 


Nepříčetnost jako důvod vyloučení trestní odpovědnosti

Člověk není trestně odpovědný, pokud v době činu nemohl rozpoznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání kvůli duševní poruše. Je to podobné, jako když někdo jedná v horečce nebo ve spánku – nemá své jednání plně pod kontrolou.

Výjimkou je však takzvaná zaviněná nepříčetnost. To znamená, když se někdo úmyslně uvede do stavu nepříčetnosti (například požitím alkoholu), aby spáchal trestný čin. V takovém případě je i přesto trestně odpovědný.

©  Mgr. Petr Škadra, advokát  |  ochrana osobních údajů  |  cookies

Top