Vazba je jedním z nejzávažnějších opatření, která mohou být v trestním řízení uvalena na obviněného. Představuje defacto odnětí svobody ve vazební věznici před samotným vynesením rozsudku. Chcete vědět, kdy hrozí vazba, jak se proti ní bránit nebo jak požádat o propuštění z vazby?
Vazba není automatickou součástí každého trestního řízení. Může však být uvalena, když existují konkrétní důvody k obavám, že by obviněný mohl:
Pokud existuje důvodná obava, že by obviněný mohl uprchnout a vyhnout se trestnímu řízení.
Pokud existuje riziko, že obviněný bude ovlivňovat svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Například prostřednictvím vyhrožování nebo zastrašování.
Pokud existuje důvodná obava, že obviněný bude pokračovat v trestné činnosti.
ZJISTĚTĚ VÍCE o obvinění z trestného činu.
O vzetí do vazby rozhoduje soud na vazebním zasedání. Soud se musí rozhodovat na základě konkrétních důkazů a důvodů. Proto není rozhodnutí o vazbě automatické. Existují způsoby, jak se proti uvalení vazby bránit.
Obhájce může navrhnout, aby místo vazby byla obviněnému uložena mírnější opatření. Tím je například:
Pokud má obviněný stabilní zázemí, rodinné nebo pracovní vazby, může obhájce argumentovat nepravděpodobností útěku.
Obhájce může rovněž dokázat, že obviněný nemá žádný kontakt se svědky, a proto nehrozí žádné nebezpečí ovlivňování svědků.
Pokud již vazba na obviněného byla uvalena, lze proti rozhodnutí podat stížnost k nadřízenému soudu. Dále lze také kdykoliv poté požádat o propuštění z vazby. Tento krok je častý, protože obviněný může mít dobré argumenty ke svému propuštění – zejména pokud se jeho situace změnila a důvody vazby byly oslabeny.
Postup pro podání žádosti o propuštění z vazby:
ZJISTĚTE VÍCE o obhajobě v trestním řízení.
Maximální délka vazby závisí na konkrétním stádiu trestního řízení a charakteru případu. Soudy musí vždy dbát na to, aby obviněný nebyl ve vazbě déle, než je nezbytně nutné.
Podle závažnosti trestného činu, ze kterého je obviněn, může být obviněný ve vazbě 1 až 4 roky. Přitom na přípravné řízení může připadat maximálně 1/3 této délky, zbytek na řízení před soudem. V případě, že se nepodaří řízení ukončit v této době, obviněný musí být propuštěn.
Pokud obviněný není odsouzen k trestu odnětí svobody, může být po vyhlášení rozsudku z vazby okamžitě propuštěn.
Ale pokud soud obviněného odsoudí k výkonu trestu, pak je rozhodnutí o vazbě nahrazeno rozhodnutím o výkonu trestu. Vykonaná doba vazby se započítává do délky uloženého trestu.
Vazba je závažným opatřením, které může být uvaleno v různých fázích trestního řízení. I když pro vazbu mohou existovat dobré důvody, existují způsoby, jak se jí bránit. Díky podání žádosti o propuštění z vazby, nebo zajištění alternativních opatření, může obviněný být v době řízení na svobodě.
Pokud se ocitnete v situaci, kdy vám hrozí vazba, je důležité znát svá práva a možnosti obrany. A vždy je vhodné se obrátit na advokáta na trestní právo.
© Mgr. Petr Škadra, advokát | ochrana osobních údajů | cookies